פחות הפרדות

February 22, 2018

 

אוריה בן ברית - בן 28, נולד וגדל במושב חיבת ציון, בשנתיים וחצי האחרונות גר בירושלים. למד תקשורת וסוציולוגיה באוניברסיטת אריאל. פעיל במא"י (מודעות א-מינית ישראלית), פעיל בארגון שב"ל (שהכל ברא לכבודו), פעיל בפרויקט "נקודת מפגש" של התנועה הירושלמית וחבר ועד ב"חברותא - הומואים דתיים".

איזה טיפוס של ילד היית?

מופנם מאוד, עם דמיון מאוד פורה, חייתי בעולמות מאוד דמיוניים. היה לי טוב עם זה עד חטיבת הביניים ורק אז התחלתי להרגיש בארון.

 

איך אתה מגדיר משפחה?

האדם או הא.נשים שמגדלות.ים ילד או ילדה, בצורה אוהבת ודואגת, ללא קשר לביולוגיה.

 

סדרה טובה שראית?

Sense8 - סדרה שהיא גם סוג של מדע בדיוני, גם מתח, גם אקשן וגם מאוד מאוד להט"בית. מדברת על 8 אנשים שמחוברים בתודעה שלהם מכל רחבי העולם, והם בעצם חווים חוויות אחד של השני ויכולים ברגעים מסוימים שמישהו אחר ישתלט על הגוף שלהם ויעשה בשבילם משהו. הם מאוד חזקים ביחד, זה מאוד יפה בעיני שהם משפחה אבל לא בדיוק. יש שם אמירה מאוד יפה על המין האנושי ועל איך שכולנו קשורים ומחוברים.

 

איך אתה מגדיר את עצמך?

בדרך כלל אני מגדיר את עצמי כהומו דתי. לפני שלוש שנים הוספתי גם א-מיני. אני גם אל-הורי, על הקשת הא-רומנטית, אפשר להוסיף גם א-מגדרי. אלו דברים שאני לא מרגיש צורך להגיד אותם, אלו הגדרות שלי עם עצמי, אבל הומו-דתי-א-מיני זו ההגדרה שאני כן יותר אומר.

 

מתי גילית את הזהויות שלך?

הבנתי שאני שונה לפני שהבנתי כל דבר אחר אבל לא ידעתי למה. בערך בכיתה ה'-ו' הבנתי שקוראים לדבר הזה הומוסקסואליות, עדיין לא ממש עשיתי את החיבור עד הסוף של מה זה אומר כי לא ממש נמשכתי באותו זמן. בכיתה ז' התחילה הפרדה בין בנים ובנות בכיתה, הבנים התחילו לדבר על בנות, וגם נהייתי יותר מודע למה מקובל. התחילה בי ההבנה שאני הומו, עדיין לא הייתה לי את ההגדרה של הומו דתי בראש. הכחשתי עד כיתה י'-יא' אבל באותו זמן התחלתי לחשוב על המושג הומו דתי, למרות שעדיין לא הבנתי איך המושג יכול להסתדר. בגיל 18-19 התחלתי לצאת מהארון בפני שלושה-ארבעה אנשים. ההשלמה העצמית הגיעה בגיל 20-21 כשבעצם סיימתי לצאת מהארון, וסיפרתי למשפחה שלי.
גילוי הא-מיניות קרה לפני שלוש שנים. הייתי כמה שנים טובות בסצנה של הקהילה הגאה, הייתי פעיל חברתית די בהתחלה של היציאה מהארון ותמיד הייתי מוקף בגברים שנמשכים לגברים. היו כל מיני מקרים שהתעניינתי והתחלתי עם גברים, אבל אף פעם זה לא ממש התפתח למשהו רציני - לא ממש היה לי ניסיון, לא במיניות ולא ברומנטיקה. לפני שלוש שנים התנסיתי מינית בצורה רצינית, הייתי בקשר עם בחור והבנתי שהוא חווה מיניות בצורה שונה לגמרי ממני מעצם הצורה בה הוא מתנהג בסיטואציה. פשוט היה נראה לי מוזר כל מה שהוא אומר ועושה. חקרתי את הנושא, זה היה מוזר כי מצד אחד זה לא שנגעלתי ממנו ושהוא דחה אותי, במובן מסוים הוא משך אותי. אבל היה שם משהו שלא הבנתי למה אני כל כך שונה ממנו, עד שקצת חקרתי. הבנתי שאני אף פעם לא באמת רציתי לשכב עם מישהו, מין עניין אותי וסקרן אותי אבל לא רציתי את זה, לא נמשכתי לזה, בטח לא בתדירות שגרתית, אלא לעתים נדירות אם בכלל. הבנתי שא-מיניות היא ההגדרה, והגילוי עשה בי שינוי - כי עד אז חשבתי שעדיין לא מצאתי את "הגבר הנכון", וזו לא האמת. הבנתי שזה לא קשור, זאת אומרת אני יכול להתעניין בגברים אבל הרבה פחות ברמה מינית. אני יכול להתעניין בלהיות בסיטואציה מינית אבל לא בשביל המיניות, אלא בשביל האינטימיות, בשביל המגע, בשביל הדברים האחרים שנלווים. לקח לי הרבה זמן להבין את השונות הזו כי אנשים לא מדברים על מיניות, לא מדברים על מה הם מפנטזים ועל מה שעובר להם בראש. זה קצת כמו כשהייתי ילד ולקח לי זמן להבין שזה שונה להיות הומו. לקח לי זמן להבין שמה שאני מרגיש אינטואיטיבית, זה משהו שנחשב שונה. לכן ההגדרה הזו מאוד עזרה לי להבין שהציפיות של אנשים אחרים ממערכות יחסים הן שונות מהציפיות שלי ועיצבתי אותן מחדש בעקבות זה. מערכות היחסים החשובות לי ביותר הן מערכות יחסים אפלטוניות. אני לרוב לא חווה משיכה רומנטית אז זוגיות זה משהו שלא מעניין אותי כל כך, זה משהו שאני יכול בלעדיו. פעם הייתי אומר "כשיגיע זה יגיע", אבל הזמן עובר וזה לא חסר לי - הזוגיות לא חסרה לי. יכול להיות מצב שאני מתאהב במישהו פעם בשנה נניח ואז הוא ספציפית חסר לי, אבל אין מצב שאני ארגיש שחסרה לי זוגיות בתור משהו כללי. זו מבחינתי ההגדרה של הא-רומנטיות אצלי, שאני לא מרגיש שחסרה לי זוגיות מעבר לחוסר המשיכה.

אחרי זה גם הבנתי שאני דמי-רומנטי, כלומר אם אני אפתח משיכה רומנטית זה רק אחרי שיצרתי קשר חזק עם בן אדם.

לגבי המגדריות, אני מדגיש שאני לא לחלוטין מגדיר את עצמי כא-מגדרי אבל זה לשם הדיון. זנחתי את ההגדרה "גבר" לפני 4-5 שנים כשהבנתי שזה משהו שאני לא עומד בציפיות שלו, זה מתיש אותי לנסות לעמוד בציפיות, ואני לא מעוניין ליצור לעצמי הגדרה חדשה של גבר, המושג כבד עלי ומיותר לי. מצד שני אני לא מרגיש צורך בשום הגדרה אחרת, זו פשוט קטגוריה שהיא לא רלוונטית אלי. אני חי בחברה שלנו, ואני עצמי עדיין עונה על חלק מהמוסכמות המגדריות אבל זה לא חשוב לי. כנראה שבעולם מושלם הייתי נראה הרבה יותר נזיל מגדרית, כמו שאני מרגיש.

 

באיזו שכונה אתה גר? והאם אתה אוהב אותה?

קטמונים, מאוד אוהב את השכונה. היא שכונה שקטה יחסית וזולה לצעירים. גדלתי במושב ואני מרגיש שיש בקטמונים מגוון של תושבים. זה לאו דווקא צעירות.ים, או דווקא מבוגרות.ים, או דווקא א.נשים ממוצא מסוים, יש שם הכל מהכל. אני מתפלל שם בקהילה שוויונית שזה גם נחמד לי, שיש קהילה שאני יכול להרגיש בה בבית שגם מקבלת להט"בים, זו סיבה משמעותית לאהוב את השכונה.

 

מה החלום כרגע?

החלום הוא קהילה להט"בית שמכילה את עצמה לפני הכל, שמכירה את כל הגוונים שלה בתוך עצמה, שלא יהיו בה מחיקות של זהויות כאלה ואחרות - ביפוביה, טרנספוביה וכן הלאה. שנלמד להבין שאיחוד מאבקים זה לא התשובה להכל ומצד שני בסופו של דבר אפילו האותיות ל.ה.ט.ב עדיין לא מכירות לחלוטין אחת את השנייה. פשוט שנכיר את עצמנו קודם כל, ולא נתקע לעצמנו מקלות בגלגלים, בתוך הקהילה וגם כלפי חוץ. אני רוצה שיהיו פחות הפרדות, שיהיו פחות בורות וחוסר ידע, שלהט"בים יכירו אחד.ת את השני.ה יותר. אני רוצה קהילה שהיא יותר מעורבבת, יותר מגוונת, כוללת גם דתיות.ים, כולל גם א-מיניות.ים, ירושלמיות.ים ותל אביביות.ים - זה כולל הכל!

הדבר הבא שאני מאחל לו זה קהילה להט"בית דתית פורחת, באותה מידה כמו שאמרתי על הקהילה הלהט"בית הכללית. שנכיר אחד.ת את השני.ה, שנהיה שם אחת.ד בשביל השני.ה, שנדע גם לתמוך ולעזור ולדעת מה כל אחת.ד צריכ.ה, אפילו שאנחנו לא הן.ם, וכל אחד.ת שונה מהאחרות.ים, שנהיה פשוט יותר קהילה.

 

מה צריך לתקן בעולם?

הייתי מלמד אנשים שלא חייבים להביא ילדים, ואם מביאים אותם צריך לגדל אותם באהבה. צריך לגדל ילדים בצורה הרבה יותר מאפשרת, בלי מגבלות של מגדר, הייתי חושף אותם להרבה יותר דברים בצורה בריאה. לחשוף אותם בצורה מבוקרת - לתת כלים לילדים, חינוך לדעתי זו באמת התשובה.

 שבוע המודעות לספקטרום הא-רומנטי

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

דרכה של דגימה - מידע מדבק מאוד לכבוד יום האיידס

November 21, 2019

1/3
Please reload