על הבית

הבית הפתוח הוא ארגון של לסביות, הומואים, טרנס ובי שהוקם ומנוהל על-ידי חברי הקהילה.

מאז הקמתו ב-1997, אנו פועלים בכדי להפוך את ירושלים לעיר בה לכל אדם יהיה החופש להיות הוא עצמו ולחיות את חייו. פעילותנו היא מאבק מתמשך למען פלורליזם וכיבוד זכויות הפרט, ואנו שואפים לפריצת דרך אל עידן של עשייה של הקהילה ולמען הקהילה, עשייה שתהווה זרז לבניית חברה ישראלית סובלנית יותר.

 

בתוך שנים בודדות מאז הקמתו, הפך הבית הפתוח לאחד ממוקדי הפעילות והעשייה ההומו-לסבית המובילים במזרח התיכון.

להגשמת יעדינו, עוסק הבית הפתוח בשני תחומי פעילות המשלימים זה את זה:

  • אנו מעניקים שירותים ישירים לקהילתנו – להעצמה, תמיכה ובניית קהילה.

  •  אנו פועלים למען שינוי חברתי בנושאים הנוגעים לקהילתנו, על ידי קידום ערכי הסובלנות והפלורליזם בירושלים.
     

כלסביות, הומואים, טרנס ובי החיים בישראל, האתגר הגדול ביותר העומד בפנינו הוא מסורת של הטרו-סקסיזם שמרני, אשר עדיין נאכף על ידי מרבית המסגרות החברתיות ובהן המשפחה, בתי הספר, המדינה והממסד הדתי.

אפילו מי שמצוי כיום בשנות העשרים לחייו, זוכר זמנים בהם הייתה הדרה והשתקה מוחלטת של כל דיון ציבורי הנוגע למגוון האמיתי של אפשרויות האהבה והמיניות בין בני-אנוש. אף כי במהלך שנות ה-90´ הושגו הישגים משמעותיים בתחום זכויות האזרח, הרי שכקהילה וכפרטים אנו עדיין מתמודדים עם תחושת חוסר הלגיטימיות ועם משקעי חוסר-הנראות שנכפתה עלינו. בעיות אלה חריפות במיוחד בירושלים, עיר רבת ערכים מסורתיים ומחויבויות דתיות מושרשות, השסועה על ידי עימותים פוליטיים, אתניים ודתיים.

הבית הפתוח הוקם כארגון ישראלי ללא מטרות רווח בשנת 1997.

לאחר שנתיים בהן תוכנן על ידי עשרות מתנדבים, נפתח המרכז הקהילתי במדרחוב בן-יהודה במרכז ירושלים. המרכז הקהילתי מהווה מרחב בטוח, פתוח, מעצים ובעל נראות גבוהה של קהילתנו ושל כל שוחרי החיים השפויים בעיר הקודש. באוקטובר 2000 הנפנו לראשונה את דגל הגאווה ממרפסת הבית הפתוח, וביוני 2002 הובלנו "כנגד כל הסיכויים והציפיות" את מצעד הגאווה הראשון בתולדות ירושלים – אהבה ללא גבולות. 

הבית הפתוח ארגן וארח את אירועי הגאווה העולמיים בירושלים באוגוסט 2006.